Used
Apple
Macbook Air 2020 M1
€ 380,- VAT Included
: Silver
Product description
The latest MacBook Air is the thinnest and lightest notebook ever made by Apple. It features a powerful Apple M1 chip, a True Tone Retina display, Magic Keyboard, Touch ID fingerprint sensor, and a battery life of up to 18 hours. Faster and better performanceThe Apple M1 processor was specifically designed for the MacBook. It's more energy-efficient and significantly more powerful than the Intel processors previously found in older models. With this new power, graphics-intensive applications like Photoshop run smoothly, and you can easily handle multiple tasks simultaneously. The MacBook Air is also expandable with up to 16 GB of RAM. With the industry-leading efficiency of the M1 chip, the MacBook Air delivers stunning fanless performance. Now, an aluminum heat spreader dissipates heat generated by the system, so no matter how intensive the task, this MacBook Air runs completely silently. Mac OS Big SurThe 2020 MacBook Air runs the new Mac OS Big Sur operating system. It's designed to unleash the full potential of the M1 processor. They work together to streamline your entire system. MacBook Air wakes instantly from sleep mode. Everyday tasks, from browsing photos to navigating Safari, are faster. And your hardest-working apps all have access to the power they need. Combined with a beautiful new design and industry-leading privacy features, it boasts best-in-class security. Built-in security and privacyA touch is all it takes to lock or unlock MacBook Air. Use your fingerprint to rent a movie, buy an app, or access things like secure documents or system settings without having to re-enter your password. And when you shop online with Apple Pay, Touch ID fills in your shipping and billing information without sharing your card details. Good to know- Thunderbolt connection that supports DisplayPort functionality.- MacBook Air comes with Mac OS Big Sur.- This model supports only one monitor.Specifications
| Technical specifications | |
|---|---|
| Article number | U-A2337-8/256-SIL-AC |
| EAN number | 5357954373618 |
| Color | Silver |
| Storage | 256GB |
| Ram memory | 8GB |
| Cpu | Apple M1 |
| Gpu | Apple M1 7-core (integrated) |
| Screen size | 13.3" |
| Screen type | IPS, screen resolution: 2560x1600 (WQXGA) |
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Network/wireless connectivity | WiFi 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.0 |
| Ports | 2x Thunderbolt 3 + 1x fingerprint scanner + 1x 3.5mm jack port |
| Battery/charging | 49, 9Wh |
Shop meer




